Tatranská Lomnica

Tatranská Lomnica:

Leží 6 km východne od Smokovca na úpätí Lomnického Štítu. Vzhľadom na to, že táto lokalita leží v katastrálnom území Tatranskej Lomnice dostalo rovnaké pomenovanie. Turistický ruch sa tu rozvíjal prirodzeným tempom, prvé zariadenie v ktorom mohli príležitostne prespať turisti bola Štátna horáreň. Aby sa tu turistický ruch rozvinul viac, štát toto územie rozdelil na 69 stavebných parciel, ktoré následne predal alebo prenajal súkromným osobám. Vďaka tomu bol postavený v roku 1893 hotel Lomnica ( v tej dobe najväčší hotel na území Vysokých Tatier) a neskôr kúpeľný dom s bazénom a vodoliečbou. Rozvoj stavieb a cestovného ruchu spomalil, keď štát začal uplatňovať nové nájomné podmienky takže viacerí nájomníci odstúpili od zmlúv. To bol  hlavný dôvod prečo sa do konca prvej svetovej vojny v osade vybudovali len tri súkromné vily. Turistický ruch zase ožil vďaka v výstavbe unikátnej visutej lanovky na Skalnaté Pleso a Lomnický Štít (1937-1940). Osada sa tak dostala na medzinárodnú úroveň. No v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch prešlo cca 70% lôžkovej kapacity do vlastníctva odborov, ktoré sú majiteľmi dodnes.

rok 1974 bola ukončená výstavba Eurocamp-u FICC pri príležitosti celosvetového zrazu Medzinárodnej federácie karavanistov FICC a odtiaľ pochádza jeho pomenovanie. Tento objekt v roku 2012 zhorel.

Cestovný ruch:

Lyžiarske stredisko: V zime je tu raj pre lyžiarov, pretože lyžiarske stredisko na Lomnickom sedle uspokojí aj najnáročnejších lyžiarov vďaka najstrmšej a najvyššie položenej zjazdovke z Lomnického Sedla  (2 190 m. n. m.).  Taktiež stredisko ponúka najvyššíe prevýšenie (1308m) a najdlhšiu zjazdovku (5500m) na Slovensku. Zalyžovať si môžete na zjazdovkách dlhých 12 km.

Pre začiatočníkov odporúčame menej náročnú zjazdovku ktorá je na Štarte a Bukovej hore v blízkosti parkoviska. Obsluhuje ich 4 miestna kabínová lanovka a dve expresné sedačky.

Štvôr sedačku môžete nájsť vo vyššie položenej lokalite Čučoriedky a nad nimi leží Generál, ktorý bol zrekonštruovaný a ponúka stredne ťažké zjazdovky.

Stredisko sa nachádza v severnej časti. Kvalitný sneh si môžete užiť počas 5 mesiacov v roku. Okrem lyžovačky stredisko ponúka detský park Maxiland, funpark alebo pre bežkárov 3 km okruhy , požičovňu lyží, servis a lyžiarsku školu.

Lyžiarska škola:  Nemusíte sa báť navštíviť hory v zime aj keď nelyžujete. Môžete dokonca zobrať aj celú partiu a oprášiť vaše lyžiarske základy, prípadne sa niečo nové naučiť. Za prvú hodinu lekcie sa platí 50€ aj v prípade ak prídete siedmi. Za každé ďalšie hodiny sa platí 35€ . Odporúča sa však, ak nie ste úplný začiatočník zobrať so sebou jedného nanajvýš dvoch známych. Inštruktor sa vám tak môže viacej venovať. No pri úplných neskúsených lyžiarov platí opak, čím viac ľudí tým viac zábavy. Doprava z hotelu až na svah je v cene lekcie. Tieto lekcie prebiehajú v strediskách Tatranská Lomnica, Nový Smokovec-Jakubova lúka, Starý smokovec-Hrebienok.

Turistika v zime: Užite si krásne slnečné dni a svahy pokryté snehom pri výlete lanovkou, alebo pri turistike do zasnežených dolín, ku vodopádom Studeného potoka alebo celoročne otvoreným Chatám.

Prechádzku ku vodopádom Studeného potoka zvládnu aj vaše deti, alebo seniori bez problémov. Ide o príjemnú prechádzku v horskom prostredí, ktorá trvá 30 minút z Hrebienka.

Ku celoročne otvoreným chatám patrí aj Rainerova chata, ktorý je tiež vzdialená 30 minút z Hrebienka. V chate môžete nájsť Minimúzeum tatranských nosičov. Na mieste sa môžete zahriať horúcim domácim čajom. Bilíkova chata  je najbližšie od Hrebienka, cesta vám potrvá nanajvýš 5 minút a v príjemnom prostredí chaty sa môžete  občerstviť alebo naobedovať. Tieto prechádzky radíme medzi najmenej náročné.

Tatranská Lomnica však ponúka aj túry pre tých najnáročnejších. Vysokohorské túry vedú napríklad od Sliezskeho domu cez Poľský hrebeň (2199.6 m. n. m.) – sedlo Prielom a  nasleduje výstup na Zbojnícku chatu (1960 m. n. m.)- Hrebienok. Približná časová dĺžka trasy je 7 až 8 hodín.

Časovo menej náročná túra je od Sliezkeho domu (sedlo pod Ostrvou 1966,4 m. n. m.) na Popradské Pleso (1500 m. n. m.) a Štrbské Pleso. Táto túra trvá 5 hodín, ale ponúkne vám nádherný výhľad na okolité kopce a zasnežené doliny.

 

Korčuľovanie na ľade:  Jedna z vecí ktoré by ste mali určite vyskúšať, už len preto že sa jedná o prírodné klzisko.  Nachádza sa v areáli penziónu Teniscentrum, a okrem klziska ponúka služby vypožičania korčúl.

Sánkovačka na Hrebienku:  Naskočte na sánky a prežite plno zábavy s vašimi deťmi. No nielen vaše deti si môžu užiť sánkovačku dlhú 2.6 kilometra z Hrebienka do Starého Smokovca. Aj vy sa môžete vrátiť do detských čias. Ak si nedonesiete vlastné sánky, nevadí tu vám ich zapožičajú.

Sánkovanie sa nekoná len cez deň od 8:30 do 16:30 , ale k dispozícií je aj nočné sánkovanie tri dni v týždni ( utorok, piatok, sobota). Podmienkou je aby nebolo viac ako -20°C  a minimálny počet osôb musí byť 10.

 

Tatra bob – bobová dráha  je otvorená celoročne, takže ju môžete navštíviť počas letných aj zimných mesiacov. Cena  vstupného sú 3€ na jednu jazdu. Veľkú zábavu si užijete vďaka bobu , ktorý má po stranách brzdy takže si celé tempo jazdy určujete sami.

Snowtubing alebo tiež jazda v gumenom kolese na zimnom tobogáne je otoverná denne od 10:00 do  16:00. Cena jednej jazdy je 1€ , v prípade že máte kartu TatryCard sa cena šiestich jázd pohybuje v cene 4€.

Atrakcie počas leta: bobová dráha,  turistické trasy,

Cyklotrasy : Vysoké Tatry ponúkajú 39 značených cyklotrás, ktoré majú viac ako 300 km. Značené sú podľa náročnosti, ale určené sú pre všetkých. Spoznávať Tatry na bicykli môžu aj rodiny s deťmi, milovníci horskej a cestnej turistiky, športovci ale aj začínajúci cyklisti.

Mountain Káry:  Nachádzajú sa v Tatranskej Lomnici počas otváracích hodín 10:00-16:30. Otvorené majú počas letnej sezóny a ponúkajú bezpečnú no zároveň nezabudnuteľnú jazdu tatranskou prírodou. Jazdy sú určené pre všetky vekové kategórie. Cena za jednu jazdu Štart- Tatranská Lomnica stojí 10€ .  V prípade že si zakúpite kombinovaný lístok Lanovka Štart+1 jazda Štart – Tatranská Lomnica cena sa zmení na 15 €.

Kamzíkovo: Tatranská Lomnica sprístupnila na Skalnatom plese nový detský indoor park. Je vybavený bludiskom, šmykľavkami, bazénmi s guličkami a oddychovou zónou pre dospelých.  V prípade nepriaznivých podmienkou počasia je tento detský park výbornou voľbou ako stráviť deň s deťmi. Stredisko ponúka tiež babysitting pre rodičov, ktorý si chcú užiť napríklad lyžovačku bez detí.

AquaCity Poprad :  Po dni strávenom na svahu si môžete dopriať relax v termálnych alebo plaveckých bazénoch. Okrem plávania ponúka vodný svet  napríklad aj thajské a relaxačné masáže. V lete ponúka športový areál na plážový futbal alebo volejbal, piesočnú pláž s beach barom a 6 dlhých tobogánov.

Múzeum Tatranského národného parku Tatranská Lomnica  skrátene TANAP.

Pre návštevníkov je pripravená prírodovedná časť fauny a flóry nachádzajúcej sa vo Vysokých Tatrách. Taktiež môžete vidieť históriu osídľovania územia Tatier a vplyv ich aktivít na prírodné prostredie. Vstupné do múzeá je 2,50€ , ale v prípade že ste držiteľom TatryCard máte 10% zľavu. Vstupné 1,50€ je pre žiakov a študentov ktorý sa preukážu kartou ISIC.

Ubytovanie

V prípade, že vás táto lokalita zaujala môžete využiť služby hotela Slovan .