Štrbské pleso

Štrbské pleso patrí ku najvyhľadávanejším lokalitám vo Vysokých tatrách. Leží zo Slovenskej strany Tatier v nadmorskej výške 1346 m. n. m. a je druhé najväčšie morénové jazero (pleso). Jeho dĺžka dosahuje rozlohu 19,76 ha , maximálnu hĺbku 20 m, dĺžku 640 m a šírku 600 m. Vďaka nadmorskej výške v ktorej sa nachádza je približne 155 dní v roku pokryté ľadom. Do plesa nevteká ale ani nevyteká cezeň žiaden potok. Vody plesa sa napĺňajú pomocou výverov. Čo je zaujímavé, v niektorých miestach voda vyviera aj z hĺbky viac ako 12 metrov. Najširší priemer vyvierajúcej vody je viac ako jeden meter.

História :

Pleso najprv patrilo rodine Sentiváni z liptova, od ktorej ho v roku 1901 odkúpil uhorský štát. Touto liptovskou rodinou bolo využívané na rekreáciu a oddych. Pleso ponúkalo turistom športový rybolov, kúpanie i člnkovanie. Za člnkovanie sa platilo 20-30 grajciarov. V roku 1884 v júli sa však na plese stala nehoda. Jeden gymnazista a traja učni šantili tak, že sa im prevrátil čln a utopili sa. Po tejto tragédií sa učinili veľmi prísne opatrenia. Preto bolo koncom 20.storočia zakázané člnkovanie na plese, no po roku 2007 keď prešlo pleso z vlastníctva Vysokých Tatier na obec Štrba člnkovanie bolo znovu obnovené.

Jazero nemalo len turistický charakter, no malo plné využitie aj čo sa týkalo ťažby ľadu. Až do roku 1902 bol ľad prepravovaný budapeštianskym reštauráciám, do Viedne, Berlína, Budapešti a do konca aj Temešváru, Ratibora a Vrclavu. Okrem robotníkov a furmanov  ľad lámali aj obyvatelia podtatranských dedín ktorý si tak našli príležitostnú prácu. Z jazera vyťahovali polmetrové kocky ľadu ktoré sa ďalej obrábali pílami na menšie kusy. Aby sa čo najmenej topil vozil sa po železnici najmä v noci.  Ľad sa nevyvážal len za hranice, ostával aj na domácom území, kde ho vozili podtatranským živnostníkom ( mäsiarom a hotelierom).

Rozvoj železnice pripravil furmánov o prácu  i keď robota sa zrýchlila . Takýto stav nastal v roku 1896 kedy začala premávať parná ozubnicová železnica z Tatranskej Štrby na Štrbské Pleso. Zubačka dokázala za jeden deň prepraviť 25 vagónov ľadu. Košicko-bohumínska železnica ich v zime prepravila približne 2000. Tatranský ľad bol veľkou konkurenciou nórskemu ľadu, ktorý sa dovážal do Európy. Zachovali sa totiž dokumenty podľa ktorých si ľad objednával aj viedenský kráľovský dvor.

Súčasnosť:

V súčasnosti je považované za najobľúbenejšiu a najvyhľadávanejšiu prírodnú atrakciu. Počas letných mesiacov sa využíva táto oblasť najmä na turistiku po okolitých štítoch a turistických chodníkoch. Na plese si môžete  počas mesiacov júl, jún, august a september, prenajať aj člnky, čo vás bude stáť približne 15€ na hodinu v malom člne pre tri osoby. Keďže pleso patrí do piateho stupňa ochrany je  napríklad zakázané chytanie, lovenie a kŕmenie rýb a tiež kŕmenie divých kačíc, fajčenie a skákanie z člnov do plesa alebo viesť čln pod vplyvom alkoholu. Zabaviť sa môžete tiež lukostreľbou, streľbou na terč alebo hľadať skrýše pomocou GPS navigácie (geocaching). Obľúbená je aj jazda v letnej guli (zorbing) a tiež veveričia dráha. Pre deti sú v MINI TATRALAND PARK-u pripravené pod hotelom FIS napríklad jazda v autíčku, na motorke, trampolína alebo lezecká stena. Pre milovníkov adrenalínu je možnosť  bungee jumping-u na gumenom lane do hĺbky 70 metrov.

Pleso ponúka tiež turistické trasy ktoré majú rôzne obťažnosti. Napríklad veľmi obľúbená je 7 hodinová  náročná trasa s celodenným výstupom a zostupom ktorá začína v Štrbskom Plese po trase Fukotská dolina, Jámske pleso, rázcestie pod Kriváňom, vrchol Kriváňa a ak nechcete ísť po rovnakej trase naspäť na rázcestí pri Bielom Váhu ( 1460m) odbočte doprava po modrej značke.

Ďalšou veľmi obľúbenou, ale kratšou trasou (trvá 3 hodiny)  ktorá je nenáročná a zvládnete ju bez väčšej schopnosti orientácie je trasa, ktorá začína v Štrbskom Plese, pokračuje Mlynskou dolinou a následne sa dostanete ku Vodopádu skok. Výhľad smeruje ku pravidelnej pyramíde Štrbského štítu (2381 m), osade Štrbské Pleso až na hrebeň Nízkych Tatier. Naspäť sa dostanete po rovnakej trase.

V zimných mesiacoch je Štrbské Pleso obľúbené hlavne pre lyžiarov a všetkých milovníkov zimných športov.  Park Snow Štrbské Pleso ponúka dlhé zjazdovky v dĺžke takmer 7,5 km s ľahkou dostupnosťou no a na svoje si prídu aj  tí, ktorý majú radi skoky a prekážky. Zjazdovky siahajú až do výšky 1.814 m. n. m. a stredisko ponúka 3 sedačkové lanovky a 4 vleky s celkovou kapacitou 6 900 os./ hod. Pre bežkárov sú vytvorené niekoľkokilometrové bežkárske trate v okolí.

V okolí môžete navštíviť  počas leta  tiež:

Zaujímavá je  botanická záhrada na Lomnickom štíte, ktorá je najvyššie položená botanická záhrada na Slovensku. Nachádza sa totiž v nadmorskej výške 2 634 m. n. m., takže okrem nádhernej vône vzácnych rastlín ponúka prenádherný výhľad.

Tatranská divočina pre rodiny z deťmi úplne ideálne miesto ktoré vzniklo vďaka projeku eko-friendly. Deti, ale aj dospelí spoznávajú najzaujímavejšie miesta v Tatrách. V lokalitách ako je Tatranská Lomnica, Lomnické sedlo, Skalnaté Pleso-Kamzíkovo, Hrebienok, Štrbské Pleso sú pripravené rôzne úlohy pre deti, ktoré môžu na základe správnych odpovedí vyhrať dokonca vecné ceny. Hlavnou podstatou projektu je naučiť deti nové informácie o zvieratách a lesoch vo Vysokých Tatrách.

Požičovňa kolobežiek v Tatranskej Lomnici vám ponúka zážitkovú turistiku o celkovej dĺžke trate 3 km počas ktorých máte možnosť vychutnať si výhľad na Tatranské lesy. V cene vypožičania sú zahrnuté aj bezpečnostné prvky. Požičovňa je v prevádzke počas letných mesiacoch.

Počas zimy  odporúčame vyskúšať:

Psie záprahy sú príjemným spestrením, ktoré človek nezažije každý deň. Jazda v saniach ťahaných psami je veľkým zážitkom pre dospelých  a ešte väčším pre malé deti. Okrem veľkého zážitku si doprajete aj výhľad na svahy.

Ski Joring – ide o športovú disciplínu pri ktorej je lyžiar ťahaný za koňom. Vznikol v škandinávskych krajinách no dostal sa až na územie nášho Slovenska. Ak si to nevyskúšate,  je zaujímavé to videť. Takýto zážitok sa ponúka aj vo Vysokých Tatrách.

bobová dráha TatraBob  sa nachádza v Tatranskej Lomnici. Je to adrenalínová horská dráha ktorá ponúka bezpečnú jazdu počas celého roka. Rýchlosť bobu si sami ovládate brzdami umiestnenými na bobe. Cena jedného vstupu sú 3€ , za ktoré sa to určite oplatí absolvovať.

Ak vás táto lokalita zaujala a mali by ste záujem o ubytovanie môžete využiť služby hotela Panoráma alebo hotela Borovica, ktoré sa v tejto oblasti nachádzajú.