Starý Smokovec

Nemecky nazývaný Altschmeck, maďarsky Ótatrafüred je najstaršia osada vo Vysokých Tatrách. Leží medzi Novým Smokovcom a Horným Smokovcom. S počtom obyvateľov 4250 je administratívnym centrom Vysokých Tatier. Má dôležitú funkciu administratívneho centra Vysokých Tatier. Sídlia tu totiž cestovné kancelárie, hotely, požičovne a mestský úrad.Radí sa medzi najatraktívnejšie a najnavštevovanejšie lokality spolu s Tatranskou Lomnicou a Štrbským plesom.

História

Názov je odvodený od staroslovanského démona Zmok, čo v poľskom preklade znamená Drak. V staroslovanskom, srbskom i ruskom jazyku znamená zmyja alebo had.  Zmokovec, ktorý bol názov pre okolité lesy pred založením osady sa premenoval na Smokovec.  V roku 1875 keď sa založila osada Nový Smokovec, premenovali Smokovec na Starý Smokovec a druhú osadu Nový Smokovec. Pravdepodobné vysvetlenie prečo sa toto územie nazývalo v starom slovanskom jazyku Zmok je ten, že na tomto území sa vyskytovalo veľmi veľa hadov. Od roku 1918 platí oficiálny názov osady Starý Smokovec.

Toto územie spočiatku patrilo veľkostatkárovi Štefanovi Csákymu, ktorý si vedľa prameňa smokoveckej kyselky postavil poľovnícky domček v roku 1793. Pramene kyselky mali podľa miestnych magickú moc, preto sa tu konali každoročne slávnosti letného slnovratu.  Podnet ku založeniu tejto osady dal evanjelický kazateľ Tomáš Mauksch z Kežmarku. Pri prameni kyselky tak vyrástli tri drevené ubytovne a kaplnku pre letných návštevníkov. Neskôr tu Ján Juraj Rainer a jeho manželka Alžbeta postavili hostinec a zriadili turistické ubytovne.

Ďalší veľký rozvoj sa tu zaznamenal v súvislosti s Košicko- Bohumínskej železnice (1871).  Neskôr koncom 19. storočia tu bolo vystavaných 23 budov s 300 posteľami.  Z Popradu do Smokovca vozili kúpeľných hostí kočiarmi, ktorými cesta trvala približne 70 minút.  V roku 1908 bol spojený Poprad so Starým Smokovcom elektrickou železnicou, ktorá bola predĺžená až do Tatranskej Lomnice a následne v roku 1912 na  Štrbské Pleso. Rok 1908 bol tiež rokom kedy dali do prevádzky pozemnú lanovku na hrebienok, ktorý prekonávala výškový rozdiel 254 metrov a dlhá bola 2019 metrov.

V medzivojnovom období tu boli organizované lyžiarske, volejbalové a tenisové súťaže. V tomto období tu vyrástla aj turistická informačná kancelária. Rozvoj Starého Smokovca pozastavila 2. svetová vojna.  1960 bol rok kedy sa celá oblasť Vysokých Tatier stala súčasťou Popradského okresu.  V roku 1970 tu prebehla ďalšia výstavba hotelov a zariadení pred Majstrovstvami sveta v klasických lyžiarskych disciplínach.  Následne po roku 1989 tu prebehla privatizácia mnohých hotelov a iných zariadení.

Zážitky a turistika:

Dnes si tu môžete užiť večeru plnú zážitkov, ktorú táto oblasť ponúka. Stačí sa len zarezervovať a môžete zažiť romantickú alebo rodinnú večeru  o piatich chodoch v nadmorskej výške 1 173  metrov nad morom v reštaurácií Štart. Za týmto zážitkom plnom špecialít vás vyvezú až do samotnej reštaurácie luxusným ratrakom Grand snow taxi.

Rezerváciu môžete uskutočniť v infocentre Tatranská Lomnica +421 903 11 22 00 alebo cez E-shop.  Má to však jednu podmienku, minimálny počet záujemcov aby bol zážitok realizovaný je 10 osôb.

Cena sa pohybuje od 37€ na osobu, v prípade 12 ročného dieťaťa sa cena zníži na 19€. Za dieťa do 6 rokov zaplatíte 9€ ale bez stravy, len s vývozom na miesto. Ak si zážitok objednáte cez e-shop cena sa o pár eur zníži.

Tatranský dóm sa nachádza na Hrebienku. Jedná sa o kostol vytvorený zo 70 ton ľadu, ktoré dokázalo sedem sochárov opracovať za dva týždne. Vytvorili tak floristický dizajn s prvkami prírody vo forme kvetinových vitráži. Autorom a hlavným sochárom tohtoročného dómu v barokovom štýle je Slovák Adam Bakoš.

Celá táto ľadová krása je ukrytá pod špeciálnym prístreším, ktoré pomáha odolávať výkyvom počasia.

Kostol v Starom Smokovci leží iba kúsok od (dolnej) stanice pozemnej lanovej dráhy na Hrebienok. Kostolík tvorí drevené obloženie a charakteristickým znakom je hrázdené murivo. Postavený bol v roku 1888.

Zo Starého Smokovca na Hrebienok vás prevezie Pozemná lanovka. Od roku 2007 uľahčuje dopravu osôb. Prepravná kapacita je 900 osôb za hodinu.

Šport:

Beh: Cez Starý Smokovec ide niekoľko tratí, ktoré sa delia podľa obtiažnosti. Napríklad Hobby trať  ktorá je vhodná aj pre deti, rekreačných bežcov alebo úplných amatérov. Nenáročná jednoduchá trať so skoro žiadnym stúpaním vedie z Tatranskej Lomnice cez Starý Smokovec a Späť.

Lazy trať ktorá začína v Tatranskej Lomnici, prechádza cez hrebienok a končí v Starom Smokovci. Trať je nenáročná s rovnomerným stúpaním vhodná aj pre rekreačných bežcov.

Cyklistika: Na svoje si tu prídu cestný cyklisti po trase Starý Smokovec- Hrebienok, ktorá je dlhá 2.8 kilometra.

Zimné atrakcie:

Ski centrum Jakubkova lúka je vhodná pre začínajúcich lyžiarov, pre ktorých má pripravené zjazdovky s ľahkou obťažnosťou. Prevádzkuje sa tu lyžiarska škola plná školených lektorov, ktorý vám môžu pomôcť zdokonaliť vaše lyžiarske schopnosti. Výhodou je že ski pasy sú platné len v danom stredisku, čo oceňujú úplný začiatočníci a menej náročný lyžiari.

Ak máte dostatok voľného času objavte krásy prírody po trase Starý Smokovec-Slavkovský Štít a Hrebienok, ktorá trvá približne 2 hodiny. V zime si tu môžete dopriať jazdu na sánkach.

V zime môžete vyskúšať jazdu na snežných skútroch po Vysokých Tatrách. Neopísateľný zážitok v podobe adrenalínovej jazdy si určite zapamätáte. Ak vás nezaujali skútre v ponuke sú tiež atrakcie skifox (spojenie lyžovania a sánok), snowbike (snežný bike ktorý má lyže namiesto kolies) alebo Snowscoot ( mix medzi BMX a snowboardom).

Turistika so snežnicami  alebo tiež Nordic walking je vhodná aktivita pre každého kto má rád prechádzky po prírode. Čerstvý vzduch padne dobre každému, preto je táto aktivita veľmi obľúbená. Dynamickou chôdzou pomocou paličiek si dokonale užijete okolitý zasnežený výhľad. Perfektná rekreácia pre všetky vekové kategórie ktorá je bezpečná a jednoduchá.

Nemusíte mať vlastné vlastné palice ani snežnice, všetko sa dá zapožičať.

Cez Starý Smokovec vedie aj nenáročná trať ktorá trvá približne 2,5 hodiny a vedie cez Tatranskú Polianku – Starý Smokovec a Späť.

Pre náročných je tu 4 hodinová trať po trase Tatranská Polianka, Sliezsky dom a Späť po asfaltke.

Ak vás zaujímajú aktivity ako Skialpinizmus  čo je spojenie lyžovania a turistiky po horách, majú tu sídlo horský vodcovia Tatratours.  Ponúkajú tiež Lezenie v ľade, horolezectvo alebo iné aktivity na ktoré sa musíte predom rezervovať. Ponúkajú výstupy pre jednotlivcov ale pre celé skupiny.

Ubytovanie

Ak vás táto lokalita zaujala a mali by ste záujem o ubytovanie v tejto lokalite sa nachádza Grand hotel Starý Smokovec a  Atrium hotel.