Belianske Tatry

Belianske Tatry ležia východne od Kopského Sedla, ktoré ich oddeľuje od Vysokých Tatier a zároveň zo severu hraničia s Podtatranskou brázdou. Celková rozloha tejto národnej prírodnej rezervácie je 5408 ha. Za prírodnú rezerváciu boli vyhlásené v roku 1991.

Štrnásť kilometrový hrebeň tvorí od západu k východu niekoľko častí a to:

Muráň (1890 m.n.m), Nový vrch (1999 m.n.m) Havran (2152 m.n.m) Ždiarska vidla (2142 m.n.m) Hlúpy (2061 m. n. m.) Zadné Jatky (2019 m. n. m.) Predné Jatky (1941 m. n. m.) Košiare (2011 m. n. m.) Bujačí vrch (1946 m. n. m.).

Pravdepodobne prvý, ktorí objavili toto územie boli pastieri oviec približne v 14. storočí. Oblasť bola známa aj vďaka medi a iným rudám ktoré sa tu dolovali. Pálilo sa tu i drevené uhlie. Výskyt kamzíkov a svišťov tu prilákal pytliakov a preto sa prístup na veľkú časť územia Belianskych Tatier od roku 1978 stal uzavretý správou TANAP-u.  Vyskytuje sa tu totiž nielen vzácna fauna ako sú kamzíky, ale i flóra (plesnivec alpínsky) a celé prírodné prostredie národného parku.

Pre turistov sú sprístupnené len okrajové doliny Predné Meďodoly, Zadné Meďodoly a Dolina siedmich prameňov.  Sprístupený bol v roku 1993 aj náučný chodník Monkovou dolinou. Spája Široké sedlo, Kopské sedlo a obed Ždiar. Nachádzajú sa tu tiež mohutné rázsochy, morény, skalné prahy, terasy. Tieto veľmi zaujímavé vápencové pohoria ponúkajú tiež nádherný výhľad na vápencové a dolomitové steny so strmými trávnatými svahmi a bohatou vegetáciou. Nachádza sa tu aj Belianska Jaskyňa ktorá leží nad osadou Tatranská Kotlina, ktorá je ako jediná turisticky sprístupnená. Známa je napríklad  tým, že sa tu objavili hľadači pokladov po ktorých zostali nápisy na stenách. Bohužiaľ najvyšší vrchol Havran (2151 m.n.m) ako aj ostatné vrcholy sú pre turistov neprístupné i keď patrili medzi najvyhľadávanejšie a najkrajšie trasy na území TANAP-u.  Pešia turistika je dovolená len po značkovaných trasách a po spomínanom náučnom chodníku Monkova dolina- Kopské sedlo.

Turistika

Náučný chodník Monkova dolina- Kopské sedlo.

Do monkovej doliny vojdete po zelenom značkovanom chodníku. Nachádza sa pod Širokým sedlom, medzi Ždiarskou vidlou a Hlúpy-m. Túto trasy môžete rozdeliť na viacero zastávok.

Prvá zástavka je Rázcestie pri sútoku Rígľového potoka ( ktorý vyteká z Monkovej doliny)  a Bielej riečky. Dostanete sa do Širokého sedla a juhozápadnými svahmi Hlúpeho vrchu do Kopského sedla. Najvyšší bod náučného chodníka je Široké sedlo (1830 m.n.m). Zvládnutie tejto trasy vám zaberie približne štyri hodiny. Môžete tu vidieť napríklad ľadovcovú morénu z posledného zaľadnenia. ľadovec ktorý leží v Monkovej doline Má hrúbku približne 80 metrov.

Nachádza sa tu vzácna flóra ako sú napríklad kamzičník rakúsky, mliečivec alpínsky a viac ako 10 druhov papraďorastov. Spomedzi fauny sú zaujímavé viaceré druhy cicavcov, ktoré môžete pri troche šťastia stretnúť. Bežný je výskyt medveďa, rysa alebo vlka ale i jeleniu a srnčiu zver.

Druhá zástavka je na prielome potoka pod Stedným Rígoľom. Kvôli koňom, ktoré tu zvážajú kalamitné drevo je dno potoka na dlhom území vydláždené. Čaká vás výhľad do širokého lavinozného svahu medzi Zadnými Jatkami a Hlúpym vrchom. V zime sa na tomto svahu tvoria lavíny, čo si vyžiadalo doposiaľ dve obete. Zvrásnené vrstvy vápencov ktoré vznikli pôsobením gigantických geologických druhohôr môžete vidieť na protiľahlej strane doliny kde sa vypína Opálenica.

Tretia zástavka  je zákruta chodníka pod prahom doliny. Nachádza sa tu vyhliadková plošninka, ktorá ponúka výhľad do hlbokého kameňonovitého úseku doliny s kaskádami vodopádov. V stene sa nachádza niekoľko menších jaskyniek.

Štvrtá zástavka odpočívadlo pri potoku. Na hornej časti doliny sú viditeľné stopy po intenzívnom zvetrávaní.

Piata zástavka leží na Širokom sedle. Zo sedla je pekný výhľad na Spišskú Maguru, Pieniny, Vysoké Tatry a hrebeň Belianskych Tatier so Ždiarskou vidlou. Chodník na Ždiarsku vidlu je zakázaný kvôli ochrane fauny a flóry.

Poslednou zástavkou č.6 je Kopské sedlo, ktoré oddeľuje Belianske Tatry od Tatier Vysokých.

Sedlo je vytvorené z ílových bridlíc a žltkastých vápencov. Práve v tomto sedle je územie poznačené baníckou činnosťou, ktorá tu má dodnes negatívne vplyvy.

Výlety v okolí

ZOO Spišská nová ves je od Ždiaru vzdialená približne 54 kilometrov.  No môžete v nej vidieť mnoho vzácnych druhov vtáctva, alebo navštíviť pavilón aquaterra ktorý je otvorený celoročne. Pre deti, ale aj dospelých je možnosť jazdenia na koni, alebo trampolínové centrum. Cena  rodinného vstupného (2+2) je 6€ , samostatne dospelí platia 2,50€ a deti do 3-15 r. 1€ , od 15 – 26 r. 2€.

Pieniny – splav Dunajca je prevádzkovaný denne od 8:00 do 18:00 hod. od polovice mája do konca septembra. Podľa nástupnej stanice má sprav rôznu dĺžku. Nachádza sa 50km od Ždiaru v Červenom Kláštore.

Poľské Zakopané je od Ždiaru vzdialené 35 km. Nájdete tu rôzne obchodíky, výborné reštaurácie a hlavne tradičné syry, ktoré určite musíte ochutnať. Okrem toho všetkého si tu nájdu svoje miesto aj ľudia ktorý majú radi adrenalín. Toto turistické centrum ponúka aj služby ako je napríklad zorbing, paintball, kolotoče, lezenie v lanových parkoch a dokonca aj bungee jumping a bobovú dráhu. Dá sa platiť aj € , ale aj poľskými Zlotými.

Vyhliadková veža v Ždiare ponúka najkrajší výhľad na Belianske Tatry. Môžete ju navštíviť celoročne a vidieť tak krásu Belianskych Tatier v lete i zime. Nachádza sa v Bachledovej doline, v sedle Spišskej Magury. Do sedla Magury sa dostanete napríklad lanovkou v Bachledovej doliny alebo pešiou túrou.

Izba ľudových tradícií v Ždiari v ktorej môžete vidieť ako vyzerali goralské kroje, náradie ktoré ľudia dennodenne využívali na prácu alebo ukážku ako sa celkovo žilo v goralskej obci Ždiar.  Môžete prežiť návrat do minulosti za dospelé vstupné 1,50€ a detské 1€.

Navštíviť môžete tiež Medvediu štôlňu , ktorá ako jediná sprístupnila staré banské dielo na Liptove. Pri vstupe dostanete čelovú lampu, bezpečnostnú obuv ani odev nebudete potrebovať. Môžete vidieť miesta po ktorých sa človek hnal za vidinou zlata.

Ak chcete aby vaše deti lepšie spoznali prírodu, prejdite sa po chodníku z Bachledovej k Jazerskému jazeru.  Rozdeľuje sa na dve časti. Chodník sa nachádza na hrebeni Spišskej Magury ktorý vznikol v roku 2014. Chodník  v prvej časti je postavený tak, aby deti riešili rôzne úlohy za ktoré môžu dostať malé odmeny v infocentre. Okrem precvičenia informácií o živočíchoch a rastlinách na tomto území, si deti môžu precvičiť na druhej časti chodníka aj svoju motoriku a silu. Táto časť meria 6 kilometrov a sú na nej umiestnené aj informačné panely o vtáctve. Pri jazere si môžete oddýchnuť a spraviť si piknik.

Detský areál v Bachledovej doline sa nachádza v Ždiari. V tomto detskom areáli máte zdarma k dispozícií veľké trampolíny, detské ihrisko a rôzne lesné hry. Nájdete ho na vrchole Spišskej Magury kam sa môžete dostať lanovkou alebo pešou turistikou zo Ždiaru, Bachledovej alebo Jazerska. V blízkosti sa nachádza veľmi obľúbená tubingová dráha,bobová dráha a detský náučný chodník ku vyhliadkovej veži. Ku areálu je veľmi dobrý prístup aj pre mamičky s kočíkmi a navštíviť ho môžete počas letných prázdnin od 9:00 do 18:00 a v mesiacoch jún, september počas víkendov od 9:,, do 16:00.