Poprad – Tatry

Mesto Poprad leží v údolí Podtatranskej kotliny v Prešovskom kraji. Aj vďaka 56 000 obyvateľom patrí medzi tretie najväčšie mesto východného Slovenska, a medzi 10 najväčšie mesto na celom Slovensku.  Je administratívnym, hospodárskym, kultúrnym, a čiastočne aj turistickým centrom regiónu pod Tatrami. Zaužívané označenie je preto mnoho krát aj v kombinácii Poprad-Tatry.

Masív Vysokých a Belianskych Tatier  ho obklopuje zo severu, z východu sa rozprestiera Levočské pohorie, z juhu pahorkatina Kozích chrbtov a zo západu pahorkatina Štrbského rozvodia. Preteká ním rieka Poprad, do ktorej sa vlieva Velický potok a Slavkovský potok zľava. Vzniká sútokom  potoka Krupá a Hincovho potoka, ktorý vyteká z Veľkého Hincovho plesa.

Toto mesto tiež dostalo prívlastok  vstupná brána do Vysokých Tatier, vďaka jeho blízkej polohe ku Tatrám.  Skladá sa z piatich celkov, bývalých hornospišských miest a jednej bývalej osady. Tieto časti mesta Poprad sú: Poprad, Matejovce, Spišská sobota, Stráže pod Tatrami, Veľká, Kvetnica.

Mestská časť Poprad , nazývaná tiež ako staré mesto je najväčšia časť mesta Poprad.

 

Matejovce  sú známe najmä vďaka priemyslu. Z hľadiska histórie sa najprv pôvodný obyvatelia zaoberali poľnohospodárstvom. Neskôr sa priemysel začal rozvíjať vďaka dielňam nemeckých kolonistov. V roku 1845 nastala podstatná zmena, keď rodák Karol August Scholz založil dielňu na výrobu česadiel na kone. Z malých a jednoduchých dielní sa stali výrobcova poľnohospodárskych potrieb, železiarskeho tovaru a smaltovaných výrobkov v jednej z najväčších továrni na Slovensku. Nachádza sa tu gotický kostol sv. Štefana postavený v prvej polovici 14. storočia a renesančná zvonica zo 17. storočia.

 

Spišská Sobota sa nachádza v severovýchodnej časti mesta Poprad. Z hľadiska histórie je zo všetkých mestských častí najzaujímavejšia. Prvý krát sa bola spomenutá v darovacej listine kráľa Belu IV. z roku 1256. Vďaka príchodu Saských Nemcov sa stala jedna z najvýznamnejších spišských miest. Dokázala konkurovať dôležitým centrám Spiša, čiže Levoči a Kežmarku. Už v roku 1271 boli mestu udelené mestské práva. Môžete v nej vidieť veľmi zaujímavý kostol sv. Juraja, ktorý má umelecko-historickú hodnotu najmä pre svoj interiér, ktorý je dielom svetoznámeho Majstra Pavla z Levoče a jeho dielne. Zaujať dokáže aj vďaka renesančnej zvonici z roku 1598 alebo barokový pieskovcový Mariánsky stĺp (Imamaculata).

Stráže pod Tatrami, ležia na juhovýchode Popradu. Vznikli ako strážna osada ochraňujúca uhorské hranice. Môžeme si všimnúť, že to má táto mestská časť aj v jej názve (Stráže). Veľmi zaujímavé môže byť aj to, že sa tu majetok nededil, ale predával sa dokonca aj vlastnej rodine. Domáci remeselníci pracovali len pre potreby miestnych obyvateľov, no zachovávali tradície a bohatý duchovný život. Navštíviť môžete napríklad kostol sv. Jána Krstiteľa zo 14. storočia, kláštor pre rád redemptoristov, budova radnice, socha Immaculaty na námestí alebo si pozrieť divadelný súbor ozvena,( ktorá bola založená už v roku 1896) divadlo hrajú na základe tradícií každé Vianoce a Veľkú noc.

Mestská časť Veľká  bola prvý krát zmienená o jej existencií v roku 1268. Najprv to bolo poľnohospodárske mesto, ktoré surovinami zásobovalo aj svojich  najbližších susedov. 1632 tu vznikla papiereň.  Naozaj zaujímavým rokom je rok 1882, kedy sa v snahe podporiť cestovný ruch vo Vysokých Tatrách a vo Veľkej založilo Veličianske Tatranské múzeum, ktoré je základom dnešného Podtatranského múzeá. Nachádza sa tu rímskokatolícky Kostol sv. Jána Evanielistu z 13. storočia, evanjelický Kostol Svätej Trojice z roku 1817 a pamätník obetiam komunistického prenasledovania z roku 2002.

 

V  Kvetnici, ktorá leží v lesoch Kozích chrbtov, môžete vidieť napríklad veľmi pekne udržiavaný prírodný park s jazierkom a fontánou.  Ak máte radi prírodu, Kvetnica ponúka náučný chodník na ktorom je 9 zástaviek, počas ktorých sa dozviete veľa o lesných vegetačných stupňoch Slovenska na území Mestských lesov v Poprade, historickej lokalite Zámočisko a Národnej prírodnej rezervácie Hranovnícka dubina. Začiatok chodníka je v Kvetnici a pokračuje cez Zámočisko, Horáreň, Hranovnícka dubina, Vysová, Zverník Kvetnica, Pod Krížová. Chodník vám dopraje prechádzku o dĺžke 13,6 km, takže by ste ho mohli zvládnuť pomalým tempom za 4 hodiny.  Veľmi zaujímavý môže byť tiež kostol sv. Heleny alebo bývalý liečebný ústav, ktoré malo hlavné pôsobenie počas 1. sv vojny na liečenie tuberkulózy.  Je známa aj vďaka nálezisku minerálov, nachádzajú sa v nej predovšetkým acháty, alebo sekundárne minerály medi.

Niektoré časti budov, chodníkov, námestí , oddychových zón a detských ihrísk týchto mestských celkov prešli postupnou rekonštrukciou. Zrekonštruovala sa tiež obľúbená viacúčelová športová hala Aréna Poprad, jednotlivé trasy cyklistických chodníkov a mnoho ďalších, väčších i menších projektov vhodných na zrekonštruovanie.

Poprad dostal viaceré ocenenia a priaznivé ratingové hodnotenia. Dobré meno a prestíž mesta potvrdila i návšteva britskej kráľovnej Alžbety II.  s princom Filipom v októbri 2008.

Ako v meste, tak aj samotnom okolí pôsobia aj niektoré celoslovensky významné firmy a podniky. Málokomu by bolo potrebné predstavovať kávu predávanú pod značkou Popradská káva, či známu značku kvalitných matracov Vegas.

HISTÓRIA

Čo sa týka dejín Popradu, prvá písomná zmienka bola v roku 1256.  Hospodársky málo vyspelé mestečko so starou papierňou zo 17. stor. sa začalo meniť na vyspelé dynamické mesto vďaka vybudovaniu Košicko- bohumínskej železnice po roku 1871.Neskôr, po roku 1945 sa ku mestu pripojili samostatné stredoveké mestá Spišská sobota, Veľká, Stráže a Matejovce.

Zaujímavosti a pamiatky

Toto mesto má tiež mnoho zaujímavostí  a atrakcií ktoré sa dajú navštíviť. Sú to napríklad divadlá (dom kultúry).

Kiná: Kino Tatran ktoré bolo v centre mesta je už bohužiaľ zrušené. Nahradilo ho moderné trojsálové kino Cinemax , ktoré môžete nájsť na adrese  Dlhé Hony, 058 01

Múzeá: môžete nájsť v centre mesta a v Mestskej časti Spišská sobota kde sa nachádza Podtatranské múzeum.

Galérie: Tatranskú galériu môžete nájsť na Alžbetinej ulici v priestoroch bývalej parnej elektrárne.

Aquacity Poprad: Leží len pár krokov od námestia, môžete ho tiež nájsť na adrese Športová, 058 01 Poprad- Spišská Sobota. Ak si chcete oddýchnuť, zrelaxovať sa alebo máte zdravotné problémy, Aquacity má bazény s termálnou vodou ktorá pomáha pri takýchto problémoch. Ak ste športovec poteší vás bazén o dĺžke 33m.

AQUA spa GánovceNeležia priamo v Poprade, ale necelých 6 km od tohto mesta. Môžete tu nájsť vonkajšie ale aj vnútorné liečebné bazény, prípadne rôzne zdravotné masáže.

Aréna PopradSa nachádza priamo v centre Popradu. Aréna Poprad je viacúčelová hala v ktorej si môžete zašportovať, alebo vidieť usporiadané športové zápasy. Prípadne si halu prenajať na usporiadanie zápasu, koncertu alebo nejakej inej spoločenskej akcie.

Cyklistika: Vďaka vytvoreniu nových trás a zrekonštruovaniu tých starších sa môžete na bicykli dostať napríklad z Popradu priamo do Vysokých Tatier. Obľúbená je tiež cyklotrasa z Popradu do Svitu a následne do Lopušnej doliny.

Lyžovačka: V zimných mesiacoch môžete navštíviť napríklad Lyžiarske stredisko Vernár, Skicentrum Strednica, Lyžiarske stredisko Liptovská Teplička,  Stachan ski centrum.

Golfové ihrisko: Ak ste fanúšikom tohto športu a radi si zahráte golf v nádhernom prostredí Vysokých Tatier, len pár kilometrov od Popradu, určite sa vám oplatí navštíviť Tatra golf moutain resort kde je vstup na tréningovú plochu bezplatný a v prípade že vám chýba vybavenie na hru môžete si ho tu zapožičať.

A veľa ďalších krásnych miest.

Ubytovanie

Ak by ste mali záujem o ubytovanie v  Poprade, mohol by sa vám páčiť hotel Satel alebo  hotel Poprad.